Działanie koenzymu q10

Enzymy są cząsteczkami znajdującymi się w każdym organizmie żywym. Ich zadaniem jest stymulowanie procesów zachodzących w jego wnętrzu. Pośród różnorodnych rodzajów tych substancji, enzym q 10 jest jednym z tych odkrytych stosunkowo późno. Mimo tego, szybko stał się on prawdziwym hitem. Było to możliwe, dzięki jego niesamowitym właściwościom. Okazuje się, bowiem, że ma on niezwykle korzystny wpływ zarówno na nasz wygląd, jak i na nasze zdrowie. Niestety, organizm człowieka nie produkuje go samodzielnie w ilościach wystarczających do zaspokojenia wszystkich naszych potrzeb. Wraz z wiekiem, ilość koenzymu gromadzącego się głównie w wątrobie znacznie się obniża, a w efekcie odczuwamy symptomy starzenia się. Na szczęście, koenzym dostarczany z zewnątrz, jest w stanie hamować to zjawisko, pozwalając nam dłużej czuć się młodymi i pięknymi.

Jako, że coenzym q10 występuje w naszym organizmie w zbyt małych ilościach, warto wiedzieć, gdzie go szukać, by uzupełnić niedobory. Przede wszystkim, znajdziemy go w surowym mięsie, szczególnie w wątróbce, sercach i nerkach. Pojawia się także w rybach takich, jak makrele, sardynki, łososie. Gorszą informacją jest fakt, że przyswajany jest w formie surowej, co sprawia, że raczej wcale nie skorzystamy z niego w tej postaci. Możemy natomiast jeść surowe warzywa oraz owoce, które również posiadają koenzym q10. Jest go bardzo mało, ale mimo tego, warto go dostarczać swojemu ciału. Najlepszym i najskuteczniejszym sposobem na zoptymalizowanie ilości q10 w organizmie jest zażywanie suplementów diety, które uregulują braki. Taka dieta doda nam siły, jednocześnie pozwalając dbać o sylwetkę.

Nie wolno jednak zapominać, że koenzym q10 działanie może mieć również stricte zdrowotne. Dzięki temu, że jest w stanie pokonywać wolne rodniki, może być uznawany za jedną z tych substancji, która jest nam pomocna w profilaktyce nowotworowej. Oprócz tego, jest on odpowiedzialny za wzmacnianie układu krążenia oraz układu odpornościowego. Wspiera system immunologiczny, chroniąc przed całą grupą schorzeń, a jednocześnie regulując ciśnienie tętnicze krwi, dbając o serce, a także o naczynia krwionośne. Koenzym może poprawiać też trawienie, stymulując metabolizm. Podany w większej dawce dodaje nam siły i likwiduje uczucie osłabienia. Dzięki temu, może ogólnie poprawiać stan naszego zdrowia. W dużym stopniu to właśnie on determinuje ilość energii, jaką możemy zużyć w ciągu doby. Dodatkowo, koenzym q10 pomaga w utrzymaniu ładnych dziąseł. Przy okazji, ma korzystny wpływ na florę bakteryjną jamy ustnej, dzięki czemu czujemy się lepiej i mamy ładniejszy oddech.